2017 World Taekwondo Championships – Women's bantamweight
The women's bantamweight is a competition featured at the 2017 World Taekwondo Championships, and was held at the Taekwondowon in Muju County, South Korea on June 27 and June 28. Bantamweights were limited to a maximum of 53 kilograms in body mass.
2017 World Taekwondo Championships | ||
---|---|---|
Men | Women | |
Finweight | 54 kg | 46 kg |
Flyweight | 58 kg | 49 kg |
Bantamweight | 63 kg | 53 kg |
Featherweight | 68 kg | 57 kg |
Lightweight | 74 kg | 62 kg |
Welterweight | 80 kg | 67 kg |
Middleweight | 87 kg | 73 kg |
Heavyweight | +87 kg | +73 kg |
Medalists
Gold | Zeliha Ağrıs Turkey |
Silver | Tatiana Kudashova Russia |
Bronze | Dinorahon Mamadibragimova Uzbekistan |
Inese Tarvida Latvia |
Results
- Legend
- DQ — Won by disqualification
- P — Won by punitive declaration
- W — Won by withdrawal
Finals
Semifinals | Final | ||||||||
Zeliha Ağrıs (TUR) | 11 | ||||||||
Dinorahon Mamadibragimova (UZB) | 7 | Zeliha Ağrıs (TUR) | 11 | ||||||
Inese Tarvida (LAT) | 5 | Tatiana Kudashova (RUS) | 8 | ||||||
Tatiana Kudashova (RUS) | 11 |
Section 1
Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | ||||||||||||||||
Radwa Reda (EGY) | 6 | ||||||||||||||||||
Rhezie Aragon (PHI) | 4 | Edina Kotsis (HUN) | 5 | ||||||||||||||||
Edina Kotsis (HUN) | 13 | Radwa Reda (EGY) | 5 | ||||||||||||||||
Chanatip Sonkham (THA) | DQ | Mariska Halinda (INA) | 5 | ||||||||||||||||
Ouissem Kacemi (ALG) | Chanatip Sonkham (THA) | 6 | |||||||||||||||||
Joanita Namugumya (UGA) | Mariska Halinda (INA) | 14 | |||||||||||||||||
Mariska Halinda (INA) | DQ | Radwa Reda (EGY) | 2 | ||||||||||||||||
Laura García (COL) | 22 | Zeliha Ağrıs (TUR) | 2 | ||||||||||||||||
Imbrolia Amorin (TLS) | 0 | Laura García (COL) | 14 | ||||||||||||||||
Phạm Thị Thu Hiền (VIE) | 6 | Tanja Rastović (CRO) | 11 | ||||||||||||||||
Tanja Rastović (CRO) | 12 | Laura García (COL) | 8 | ||||||||||||||||
Yarden Sharabi (ISR) | 7 | Zeliha Ağrıs (TUR) | 14 | ||||||||||||||||
Christianna Tyrologou (GRE) | 8 | Christianna Tyrologou (GRE) | 0 | ||||||||||||||||
Aline Ndacyayisenga (RWA) | Zeliha Ağrıs (TUR) | 20 | |||||||||||||||||
Zeliha Ağrıs (TUR) | DQ |
Section 2
Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | ||||||||||||||||
Rahma Ben Ali (TUN) | 2 | ||||||||||||||||||
Neema Gurung (NEP) | 7 | Dinorahon Mamadibragimova (UZB) | 8 | ||||||||||||||||
Dinorahon Mamadibragimova (UZB) | 25P | Dinorahon Mamadibragimova (UZB) | 8 | ||||||||||||||||
Liang Chia-yu (TPE) | DQ | Aziza Chambers (USA) | 7 | ||||||||||||||||
Rosa Keleku (COD) | Liang Chia-yu (TPE) | 6 | |||||||||||||||||
Shauna Bannon (IRL) | 9 | Aziza Chambers (USA) | 9 | ||||||||||||||||
Aziza Chambers (USA) | 12 | Dinorahon Mamadibragimova (UZB) | 5 | ||||||||||||||||
Tijana Bogdanović (SRB) | DQ | Tijana Bogdanović (SRB) | 5 | ||||||||||||||||
Fatima Zahra Najem (MAR) | Tijana Bogdanović (SRB) | 11 | |||||||||||||||||
Gabriela Bohušová (SVK) | 9 | Taleen Hamaidi (JOR) | 1 | ||||||||||||||||
Taleen Hamaidi (JOR) | 11 | Tijana Bogdanović (SRB) | 18 | ||||||||||||||||
Jannet Alegría (MEX) | 24 | Madeline Folgmann (GER) | 12 | ||||||||||||||||
Kiyoko Nagano (JPN) | 4 | Jannet Alegría (MEX) | 1 | ||||||||||||||||
Madeline Folgmann (GER) | 8 |
Section 3
Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | ||||||||||||||||
Kim Min-jeong (KOR) | 16 | ||||||||||||||||||
Jasmin Nabilla Sukardi (MAS) | 14 | Leonor Lima (BRA) | 12 | ||||||||||||||||
Leonor Lima (BRA) | 20 | Kim Min-jeong (KOR) | 16 | ||||||||||||||||
Lydia García (ESP) | 14 | Lydia García (ESP) | 4 | ||||||||||||||||
Andrea Hernández (BOL) | 3 | Lydia García (ESP) | 15 | ||||||||||||||||
Nimra Wasiq (PAK) | 9 | Monica Pimentel (ARU) | 6 | ||||||||||||||||
Monica Pimentel (ARU) | 17 | Kim Min-jeong (KOR) | 3 | ||||||||||||||||
Sarah Malykke (DEN) | 22 | Inese Tarvida (LAT) | 4 | ||||||||||||||||
Ericka Aly (GLP) | 2 | Sarah Malykke (DEN) | 7 | ||||||||||||||||
Katherin Purzel (PAR) | 10 | Zhazira Saparbek (KAZ) | 5 | ||||||||||||||||
Zhazira Saparbek (KAZ) | 26 | Sarah Malykke (DEN) | 2 | ||||||||||||||||
Christina Schönegger (AUT) | 12 | Inese Tarvida (LAT) | 6 | ||||||||||||||||
Law Sin Yi (HKG) | 6 | Christina Schönegger (AUT) | 1 | ||||||||||||||||
Inese Tarvida (LAT) | 11 |
Section 4
Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | ||||||||||||||||
Andrea Jerom (CAN) | 4 | ||||||||||||||||||
Wei Xiaojing (CHN) | 9 | Wei Xiaojing (CHN) | 15 | ||||||||||||||||
Selbi Kiçigulowa (TKM) | Latika Bhandari (IND) | 8 | |||||||||||||||||
Latika Bhandari (IND) | DQ | Wei Xiaojing (CHN) | 16 | ||||||||||||||||
Yamicel Núñez (CUB) | 7 | Despina Pilavaki (CYP) | 4 | ||||||||||||||||
Somaeh Gholami (AFG) | 5 | Yamicel Núñez (CUB) | 1 | ||||||||||||||||
Nahome Jean (HAI) | 2 | Despina Pilavaki (CYP) | 3 | ||||||||||||||||
Despina Pilavaki (CYP) | 5 | Wei Xiaojing (CHN) | 3 | ||||||||||||||||
Awa Ouattara (CIV) | 24 | Tatiana Kudashova (RUS) | 16 | ||||||||||||||||
Eunice Adedapo (GHA) | 5 | Awa Ouattara (CIV) | 3 | ||||||||||||||||
Mary Maina (KEN) | Chinazum Nwosu (NGR) | 4 | |||||||||||||||||
Chinazum Nwosu (NGR) | DQ | Chinazum Nwosu (NGR) | 1 | ||||||||||||||||
Kyah English (AUS) | DQ | Tatiana Kudashova (RUS) | 19 | ||||||||||||||||
Paula Rouhi (SWE) | Kyah English (AUS) | 0 | |||||||||||||||||
Tatiana Kudashova (RUS) | 14W |
References
External links
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.