Soft tennis at the 2010 Asian Games – Women's team
The women's team soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place between November 13 and 14, at the Tianhe Tennis School.
Women's team at the 2010 Asian Games | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Venue | Tianhe Tennis School | ||||||||
Dates | 13–14 November 2010 | ||||||||
Competitors | 39 from 8 nations | ||||||||
Medalists | |||||||||
| |||||||||
Soft tennis at the 2010 Asian Games | |||
---|---|---|---|
Singles | men | women | |
Doubles | men | women | mixed |
Team | men | women | |
Schedule
All times are China Standard Time (UTC+08:00)
Date | Time | Event |
---|---|---|
Saturday, 13 November 2010 | 09:00 | Preliminary round |
Sunday, 14 November 2010 | 09:00 | Semifinals |
14:00 | Final |
Results
Group A
Pos | Team | Pld | W | L | MF | MA | MD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | South Korea | 3 | 3 | 0 | 8 | 1 | +7 | Semifinals |
2 | China | 3 | 2 | 1 | 7 | 2 | +5 | |
3 | Mongolia | 3 | 1 | 2 | 2 | 7 | −5 | |
4 | India | 3 | 0 | 3 | 1 | 8 | −7 |
Source: OCA
13 November |
South Korea | 3–0 | India |
Kwon Ran-hee / Park Soon-joung | 5–0 | Samia Rizvi / Monica Menon | 4–1, 4–1, 4–2, 7–5, 4–2 | |
Kim Kyung-ryun | 4–0 | Taruka Srivastav | 4–2, 4–1, 4–2, 4–0 | |
Kim Ae-kyung / Joo Og | — | Walkover | ||
13 November |
China | 3–0 | Mongolia |
Gao Tong / Qiu Sisi | 5–0 | Bulgany Norovsüren / Dagiidambyn Naranjargal | 4–1, 4–0, 4–1, 4–1, 4–0 | |
Zhao Lei | 4–0 | Dashiin Tsetsenbayar | 4–0, 4–0, 4–0, 4–1 | |
Hao Jie / Xin Yani | — | Walkover | ||
13 November |
China | 3–0 | India |
Gao Tong / Qiu Sisi | 5–1 | Monica Menon / Taruka Srivastav | 4–0, 4–2, 2–4, 4–1, 4–0, 4–1 | |
Zhao Lei | 4–0 | Samia Rizvi | 4–1, 4–2, 4–0, 4–0 | |
Hao Jie / Xin Yani | — | Walkover | ||
13 November |
South Korea | 3–0 | Mongolia |
Kim Ae-kyung / Park Soon-joung | 5–0 | Dashiin Tsetsenbayar / Dagiidambyn Naranjargal | 4–0, 4–0, 4–0, 4–1, 4–1 | |
Kwon Ran-hee | 4–0 | Bulgany Norovsüren | 4–0, 5–3, 4–1, 4–0 | |
Kim Kyung-ryun / Joo Og | — | Walkover | ||
13 November |
South Korea | 2–1 | China |
Kim Ae-kyung / Joo Og | 5–0 | Gao Tong / Qiu Sisi | 4–2, 4–1, 4–0, 4–2, 6–4 | |
Kim Kyung-ryun | 2–4 | Zhao Lei | 3–5, 2–4, 2–4, 4–2, 6–4, 4–6 | |
Kwon Ran-hee / Park Soon-joung | 5–4 | Hao Jie / Xin Yani | 8–6, 5–7, 4–2, 9–7, 2–4, 2–4, 4–0, 3–5, 9–7 | |
13 November |
Mongolia | 2–1 | India |
Boldyn Namuudari / Dagiidambyn Naranjargal | 3–5 | Priyanka Bugade / Monica Menon | 1–4, 4–0, 2–4, 2–4, 4–2, 4–6, 6–4, 2–4 | |
Bulgany Norovsüren | 4–2 | Taruka Srivastav | 0–4, 4–2, 4–0, 0–4, 5–3, 4–2 | |
Dashiin Tsetsenbayar / Sugaryn Ganchimeg | — | Walkover | ||
Group B
Pos | Team | Pld | W | L | MF | MA | MD | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Japan | 3 | 3 | 0 | 8 | 1 | +7 | Semifinals |
2 | Chinese Taipei | 3 | 2 | 1 | 7 | 2 | +5 | |
3 | North Korea | 3 | 1 | 2 | 3 | 6 | −3 | |
4 | Philippines | 3 | 0 | 3 | 0 | 9 | −9 |
Source: OCA
13 November |
Japan | 3–0 | Philippines |
Hitomi Sugimoto / Kana Morihara | 5–1 | Deena Cruz / Cheryl Macasera | 2–4, 4–0, 4–2, 6–4, 4–0, 5–3 | |
Eri Uehara | 4–1 | Noelle Zoleta | 4–2, 2–4, 4–1, 4–2, 4–2 | |
Mai Sasaki / Ayaka Oba | 5–0 | Divina Escala / Josephine Paguyo | 4–0, 4–2, 4–0, 4–2, 4–0 | |
13 November |
Chinese Taipei | 3–0 | North Korea |
Hang Chia-ling / Chang Wen-hsin | 5–1 | Ri Nam-hui / Jon Myong-suk | 4–2, 4–2, 4–0, 5–3, 2–4, 4–0 | |
Chiang Wan-chi | 4–1 | Jo Yong-sim | 4–0, 4–2, 4–1, 3–5, 4–1 | |
Cheng Chu-ling / Chu Yun-hsuan | 5–2 | Han Yong-mi / Sim Un-jong | 5–3, 2–4, 4–1, 4–2, 0–4, 4–2, 5–3 | |
13 November |
Chinese Taipei | 3–0 | Philippines |
Cheng Chu-ling / Chu Yun-hsuan | 5–0 | Cheryl Macasera / Deena Cruz | 4–1, 4–1, 5–3, 4–1, 4–0 | |
Chiang Wan-chi | 4–0 | Noelle Zoleta | 4–0, 4–2, 4–1, 4–1 | |
Hang Chia-ling / Chang Wen-hsin | 5–1 | Divina Escala / Josephine Paguyo | 4–1, 4–2, 4–2, 2–4, 5–3, 4–2 | |
13 November |
Japan | 3–0 | North Korea |
Hitomi Sugimoto / Eri Uehara | 5–0 | Ri Nam-hui / Jon Myong-suk | 4–1, 5–3, 4–1, 4–2, 4–2 | |
Ayaka Oba | 4–1 | Jo Yong-sim | 8–6, 2–4, 8–6, 5–3, 4–0 | |
Mai Sasaki / Kana Morihara | 5–1 | Sim Un-jong / Han Yong-mi | 4–0, 6–4, 4–0, 3–5, 4–1, 4–0 | |
13 November |
Japan | 2–1 | Chinese Taipei |
Hitomi Sugimoto / Kana Morihara | 5–3 | Hang Chia-ling / Chang Wen-hsin | 6–4, 2–4, 3–5, 4–1, 4–2, 2–4, 4–1, 7–5 | |
Eri Uehara | 1–4 | Chiang Wan-chi | 1–4, 4–0, 2–4, 4–6, 1–4 | |
Mai Sasaki / Ayaka Oba | 5–1 | Cheng Chu-ling / Chu Yun-hsuan | 5–3, 4–0, 2–4, 4–0, 4–2, 5–3 | |
13 November |
North Korea | 3–0 | Philippines |
Ri Nam-hui / Jon Myong-suk | 5–2 | Josephine Paguyo / Divina Escala | 9–7, 6–4, 2–4, 1–4, 4–1, 4–1, 5–3 | |
Jo Yong-sim | 4–2 | Noelle Zoleta | 2–4, 4–2, 4–2, 0–4, 5–3, 4–2 | |
Sim Un-jong / Han Yong-mi | 5–2 | Cheryl Macasera / Deena Cruz | 5–3, 0–4, 4–1, 6–4, 3–5, 4–2, 4–2 | |
Knockout round
Semifinals | Final | ||||||||
A1 | South Korea | 0 | |||||||
B2 | Chinese Taipei | 2 | B2 | Chinese Taipei | 1 | ||||
A2 | China | 1 | B1 | Japan | 2 | ||||
B1 | Japan | 2 |
Semifinals
14 November |
South Korea | 0–2 | Chinese Taipei |
Kim Ae-kyung / Joo Og | 4–5 | Hang Chia-ling / Chang Wen-hsin | 4–2, 4–0, 2–4, 4–1, 4–0, 2–4, 3–5, 0–4, 6–8 | |
Kim Kyung-ryun | 1–4 | Chiang Wan-chi | 1–4, 2–4, 4–2, 2–4, 1–4 | |
14 November |
China | 1–2 | Japan |
Qiu Sisi / Gao Tong | 2–5 | Hitomi Sugimoto / Eri Uehara | 2–4, 1–4, 2–4, 4–2, 5–3, 5–7, 2–4 | |
Zhao Lei | 4–1 | Kana Morihara | 3–5, 4–0, 4–1, 4–1, 5–3 | |
Hao Jie / Xin Yani | 3–5 | Mai Sasaki / Ayaka Oba | 5–3, 4–2, 2–4, 1–4, 3–5, 5–3, 1–4, 3–5 | |
Final
14 November |
Chinese Taipei | 1–2 | Japan |
Cheng Chu-ling / Chu Yun-hsuan | 2–5 | Hitomi Sugimoto / Eri Uehara | 5–3, 4–2, 0–4, 1–4, 1–4, 4–6, 2–4 | |
Chiang Wan-chi | 4–0 | Kana Morihara | 4–0, 4–2, 4–1, 4–0 | |
Hang Chia-ling / Chang Wen-hsin | 2–5 | Mai Sasaki / Ayaka Oba | 7–9, 4–2, 1–4, 4–2, 2–4, 4–6, 2–4 | |
External links
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.