List of Pan American Games medalists in rowing
This is the complete list of Pan American Games medalists in rowing from 1951 to 2019.[1]
Event
Men's single sculls
Men's double sculls
Men's quadruple sculls
Men's coxless pair
Men's coxed pair
Men's coxless four
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1951 | Argentina Juan Ángel Aichino Osvaldo Maia Juan Gomez Luis Pechenino |
Brazil Iva Ritman Alberto Santos Manuel Amorin Alvaro Fonseca |
None awarded |
1955 | Argentina Ruben Cossettini Guido Mazzotta Juan Gomez Luis Pechenino |
United States Robert Sanerwein John Schnabel Ronald Cardwell James Hewson |
Uruguay Juan Cabillón Luis Roggerone Héctor Teixidor Ruben Firpo |
1959 | United States Ted Nash Jay Hall Rusty Wailes John Sayre |
Argentina Juan Huber Pablo Ferrero Héctor Moni Mario Maire |
Chile Nelson Casanova Jorge Contreras Hugo Escarez Galvarino Guinati |
1963 | United States Geza Berger Charles Bower Charles Holtz Ted Nash |
Brazil Jorge Rodríguez Fritz Mueller Harri Klein Edgard Knirien |
Argentina Eduardo Barry Isidro Fernandez Atilio Ensunza Juan Francisco Zanassi |
1967 | United States Lee Dewarest Lawrence Gluckman Robert Brayton Sean Shea |
Canada Bruce Clark Philip Webber Andrew Netupsky Richard Fearn |
Mexico Roberto Retolaza Fernando Calleja Arcadio Padilla Javier Calleja |
1971 | Brazil Milton Texeira Wandir Kuntze Miguel Bancar Eriko Souza |
Cuba Porfirio Reynoso Humberto Roca Miguel Gonzalez Eralio Cabrera |
Argentina José Manuel Bugia Luciano Wilk Tomás Forray Oscar de Andrés |
1975 | United States James Brinsfield William Byrd John Forster Pat Hayes |
Argentina Jose Czcy Osvaldo Quiroga Carlos Denari Pablo Velázquez |
Canada Michael Moran Mike Neary Alan Morrow Ian Gordon |
1979 | Cuba Wenceslao Borroto Hermenegildo Palacio Ismael Carbonell Manuel Blanco |
United States Timothy Watenpaugh Jesse Franklin Darrell Vreugdenhil Mike Teti |
Brazil Henrique Johann Oscar Sommer Mario Franco Castro Raúl Bagattini |
1983 | Cuba German Mederos Hermenegildo Palacio Gilberto Friol Julian Pez |
United States Darrell Vreugdenhil Brian Colgan Russell Blount John Strotbeck Jr. |
Canada Fred Loucks Martin Mai Mark Thomas Joe Wilhelm |
1987 | Cuba Gilberto Friol Ismael Carbonell Arnaldo Rodríguez Roberto Torriente |
United States Dan Gehn Brian Colgan John Strotbeck Jr. Scott Erwin |
Canada Raymond Collier Michael Rascher Bruce Robertson Scott Drossos |
1991 | Cuba Unknown rowers |
United States Shane Petersen Will Porter Raoul Rodriguez William Serad |
Canada Unknown rowers |
1995 | United States Bob Kaehler Sean Hall Jon Brown Jamie Koven |
Canada Phil Graham Adam Parfitt Ken Kozel Greg Stevenson |
Cuba Ismael Carbonell R. Rodriguez Laher Eusebio Acea Arnaldo Rodríguez |
1999 | Argentina Guillermo Pfaab Horacio Sicilia Walter Balunek Damian Ordás |
United States Mike Callahan Jordan Irving Martin Crotty Jon Brown |
Canada Phil Graham Kevin White Ken Kozel Andrew Hoskins |
2003 | Cuba Luis Cruz Manuel Cascaret Reinier Lartiga Yuleidys Cascaret |
United States Beau Hoopman David Friedericks Justin Bosley Paul Daniels |
Brazil Alexandre Altair Claudiomar Iung Gibran Cunha Oswaldo Kuster |
2007 | Argentina Horacio Sicilia Maximiliano Martínez Joaquín Iwan Diego López |
United States Gabe Winkler Sebastian Bea Tyler Winklevoss Cameron Winklevoss |
Canada Todd Keesey Vincent Goodfellow David Lamb Brent Heron |
2011 |
Argentina Sebastián Fernández Joaquín Iwan Rodrigo Murillo Agustín Silvestro |
Canada David Wakulich Kai Langerfeld Blake Parsons Spencer Crowley |
Cuba Yenser Basilo Dionnis Carrion Jorber Avila Solaris Freire |
2015 |
Canada Will Crothers Tim Schrijver Kai Langerfeld Conlin McCabe |
Cuba Manuel Suárez Janier Concepción Adrián Oquendo Solaris Freire |
Argentina Joaquín Iwán Francisco Esteras Iván Carino Agustín Diaz |
2019 |
Argentina Iván Carino Agustín Díaz Francisco Esteras Azel Haack |
Cuba Carlos Ajete Reidy Cardona Eduardo González Jesús Rodríguez |
Brazil Gabriel Campos Alef Fontoura Willian Giaretton Fábio Moreira |
Men's coxed four
Men's eight
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1951 | Argentina Angel Coluzzi Eduardo Lopez Rubens Nievas Aberlardo Martinez Elso Mancini Luis Merlini Normando Andueza Oscar Moreno Aldo Cesi (cox) |
Chile Vicente Rojas Alejandro Cavallone Juan Castelleto Germin Arenas Jorge Remis Enrique Poehmann Carlos Rojas Maximiliano Rudolph Fernando Hucke (cox) |
Peru Atilio Brigneti Luis Squadrito Jose Brigneti Italo Cicirello Antonio Ruzzeto Pablo Capurro Pablo Antola Jorge Mandrioti Francisco Colacci (cox) |
1955 | United States Bill Knecht Joseph Toland Irving Miller George Dorwart George Hermann Herbert Senoff Charles McIlvaine Jr. Joseph Greipp Allen Rosenberg (cox) |
Argentina Juan Ecker Alfredo Czerner Jorge Schneider Emilio Czerner Sezeniauskas Pezzatti Monjean Matel Gerardo Santos (cox) |
Mexico Pablo Stock Eduardo Lanzagorta Ricardo Obert Eduardo Schad Jose Alverde Zellhuber Canal Pahl Stockeer (cox) |
1959 | United States James Edmonds Robert Schoel Tomas Rouen Michael Larsen Edward Montesi Nelson Miller James Kries Charles Mills Jerry Winkelstein (cox) |
Canada David Anderson Ian Beardmore Sohen Biln John Cartmel Walter D'Hondt John Nadden Glen Mervyn Peter Robbins Malcolm Trunbull (cox) |
Argentina Osvaldo Cavagnaro Pablo Ferrero Ricardo González Juan Huber Juan Pedro Lier Alario Maire Héctor Moni Roberto Parsoglio Jorge Somlay (cox) |
1963 | Canada Daryl Sturdy Marc Lemieux Eldon Worobieff Thomas Gray Roy McIntosh Donald Dewar Rodney Browne Thomas Stokes David Overton (cox) |
Brazil Ernesto Vahl Teodoro Vahl Ado Steiner Eric Passig Rui de Souza Edison Schmidt Walfredo Santos Manuel Silveira Jobel Silva (cox) |
Uruguay Luis Mayer Juan Mayer Efraim Alvarez Dick Alvarez Norberto Delgado Galileo Percovich Adolfo Escobar Nelson Corona Nausen Pagani (cox) |
1967 | United States Ian Gardner David Higgins Cleve Livingston Jake Fiechter Franklin Hobbs Scott Steketee Andy Larkin Curtis Canning Paul Hoffman (cox) |
Canada Brian McDaniel Bruce Noble Brian Johnson Frederick Chapman William Chapman Claus Sjogren John Richardson Erick McAvity Herbert Crawley (cox) |
Cuba Ramón Luperón Emilio Ruano Heriberto Martínez Alfredo Hernández Jorge López Mario Tabio Rafael Guilarte Santiago Cuesta Antonio Soriano (cox) |
1971 | Argentina Alberto Demiddi Guillermo Segurado Hugo Aberastegui Ricardo Rodríguez Alfredo Martín Alejo del Cano Oscar de Dios Ignacio Cruz Raúl Mazerati (cox) |
United States Roy Thompson Fred Schoch Peter Sun Richard Copstead Greg Miller Cliff Hurn John Buse Bruce Beall Dwight Phillips (cox) |
Canada Ian Gordon Rod Irving Karel Jonker Robert Cunliffe James Walker Edgar Smith Mike Neary Robert Advent Michael Conway (cox) |
1975 | United States James Moroney John Everett Tim Mickelson Hugh Stevenson Mark Umlauf Alan Shealy Mike Vespoli Michael Hess Bob Jaugstetter (cox) |
Cuba Porfirio Reynoso Luis Alonso Francisco Mora Humberto Dorrego Alcides Risco Hermenegildo Palacio Angel Ramírez Israel Gorguet Nestor Pastrana (cox) |
Argentina Gerardo Constantini Miguel Castro Ricardo Rodríguez Guillermo Pedernera Jose Pechechino Hugo Aberastegui Gustavo Lindfelder Raúl Tettamanti Jorge Segurado (cox) |
1979 | United States Kerry Turner David Townley Philip Stekl Thomas Wooman Chip Lubsen Michael Hess Sean Colgan Bruce Ibbetson John Chatzky (cox) |
Canada Gregory Hood David Orr Robin Catherall Robert Hartvickson Marius Felix Dave Wilkinson Frederick Whiters John Richardson Michael Conway (cox) |
Cuba Francisco Mora Alfredo Valladares Juan Alfonso Humberto Dorrego Alcides Risco Jorge Álvarez Mario Acosta Antonio Riaño Enrique Carrillo (cox) |
1983 | United States Daniel Lyons Brad Smith Paul Jacobson Chris Penny Jonathan Kissick Jonathan Smith Dave De Ruff Michael Cataldo John Stillings (cox) |
Chile Rodolfo Pereira Giorgio Vallebuona Zibor Llanos Marcelo Rojas Alejandro Rojas Víctor Contreras Mario Castro Carlos Neyra Rodrigo Abasolo (cox) |
Canada Tony Zasada Graham Wilkins Martin Mai Tim Bristow Tim Christian Dave Ross John Houlding Curt Pieckenhagen Darly Oakley (cox) |
1987 | United States Jonathan Kissick Henry Matthiessen Kurt Bausback Chris Huntington Robert Meyn Edward Ives David Anderson John Strotbeck Jr. Stephen Shellans Jr. (cox) |
Brazil Claudio Tavares Helder Lima Dênis Marinho Flávio de Melo Mauro Santos José Almeida Ángelo Roso Neto Carlos Bezerra Nilton Alonço (cox) |
Canada Raymond Collier Darby Berkhout Bruce Robertson Michael Rascher Ian McKerlich Scott Drossos Jamie Shaffer Trevor Cooper Ian Malcolm (cox) |
1991 | Cuba Unknown rowers |
United States Meredith Bell John Brown Bill Cooper Martin Crew Chad Jungbluth Chris Ludden Russell McManus Jason Scott Alden Zecha |
Canada Unknown rowers |
1995 | United States Steven Segaloff Jeffrey Klepacki Jamie Koven Jon Brown Don Smith Bob Kaehler Chip McKibben Fredric Honebein Sean Hall |
Canada Ken Kozel Mark Platt Jay Bertagnolli Scott Brodie Phil Graham Todd Hallett Greg Stevenson Henry Hering Adam Parfitt |
Cuba Luis Fuste Ernesto Daudinot Manuel Cascaret Hermes Castellanos Eusebio Acea R. Rodriguez Laher Ismael Carbonell Arnaldo Rodríguez J. Gonzales Lao |
1999 | United States Nicholas Anderson Dan Protz Kurt Borcherding Ted Murphy David Simon Phil Henry James Neil Ben Holbrook Tom Murray |
Argentina Diego Aguirregomezcorta Rubén Knulst Marcos Morales Walter Balunek Fernando Loglen Horacio Sicilia Santiago Salinas Patricio Mouche Damian Ordás |
Cuba Ismael Carbonell Ernesto Daudinot Manuel Cascaret O. Ramirez Cabrera Eusebio Acea Arnaldo Rodríguez Hermes Castellano L. Gonzales Cobas J.C. Gonzalez Lao |
2003 | United States John Stillings Beau Hoopman Justin Bosley John Cranston Christopher Liwski Paul Daniels Andrew Brennan Justin Jones Dave Fredericks |
Canada Neil Armour Iain Brambell Kevin Burt Chris Davidson Geoff Hodgson David Kay Mike Lewis Michael Simonson Dallas Smith |
Cuba Manuel Cascaret Luis Cruz Reinier Lartiga Yoennis Hernández Yosbel Martínez Yuleidys Cascaret Dioglis Abad Juan Carlos González Yuleidys Cascaret |
2007 | United States Troy Kepper Chris Callaghan Gabe Winkler Dan Beery Cameron Winklevoss Sebastian Bea Patrick O'Dunne Tyler Winklevoss Ned Delguercio (C) |
Brazil Renan Castro Alexandre Ribas Leandro Tozzo Gibran Cunha José Roberto Nascimento Marcelus dos Santos Anderson Nocetti Allan Bitencourt Nilton Alonço (C) |
Argentina Alan San Martín Marcelo Walter Bronca Maximiliano Martínez Joaquín Iwan Horacio Sicilia Diego Martín López Damian Ordás Mariano Palermo Joel Infante (C) |
2011 |
United States Jason Read Stephen Kasprzyk Matthew Wheeler Joseph Spencer Michael Gennaro Robert "Ty" Otto Blaise Didier Marcus McElhenney Derek Johnson |
Canada Peter McClelland Steven Van Knotsenburg David Wakulich Kai Langerfeld Blake Parsons Spencer Crowley Joshua Morris Benjamin De Wit Mark Laidlaw |
Argentina Sebastián Fernández Joaquín Iwan Rodrigo Murillo Agustín Silvestro Sebastián Claus Diego López Joel Infante Mariano Sosa Ariel Suárez |
2015 |
Canada Julien Bahain Martin Barakso Will Crothers Will Dean Mike Evans Jacob Koudys Kai Langerfeld Conlin McCabe Tim Schrijver |
Argentina Joaquín Iwán Axel Haack Osvaldo Suárez Francisco Esteras Iván Carino Rodrigo Murillo Diego López Agustín Díaz Joel Infante |
United States Matthew Mahon Brendan Harrington Taylor Brown Erick Winstead David Eick Kyle Peabody Nareg Guregian Kean Johnson Samuel Ojserkis |
2019 |
Argentina Iván Carino Francisco Esteras Axel Haack Tomás Herrera Joel Infante Rodrigo Murillo Joel Romero Agustín Scenna Ariel Suárez |
Chile César Abaroa Alfredo Abraham Ignacio Abraham Selim Echeverría Christopher Kalleg Francisco Lapostol Antonia Liewald Nelson Martínez Óscar Vásquez |
Cuba Carlos Ajete Reidy Cardona Eduardo González Boris Guerra Yoelvis Hernández Adrián Oquendo Jorge Patterson Jesús Rodríguez Yadian Rodríguez |
Men's lightweight singles sculls
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1987 | Sergio Fernández Argentina |
Juan Félix Puerto Rico |
Don Dickison Canada |
1991 | Luis Miguel García Mexico |
Osmani Martín Cuba |
Maximiliano Hayes Argentina |
1995 | Osmani Martín Cuba |
Adam Oliver El Salvador |
James Brambel Canada |
1999 | Bill Belden Jr. United States |
Osmani Martín Cuba |
Javier Godoy Chile |
Men's lightweight double sculls
Men's lightweight quadruple sculls
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1991 | Cuba Unknown rowers |
United States Pieter Beckmann Neil Fitch Graham Durham Barry Klein |
Mexico Unknown rowers |
1995 | Cuba Ezequiel Lyon Raúl León Alexis Arias Osmani Martín |
United States William Carlucci Mike Dreher Ed Hewitt Jeff Pfaendtner |
Mexico Arturo Camargo Martin Plettner Edgar Martin Dante Ruiz |
1999 | Argentina Ariel Zeller Mario Cejas Ulf Lienhard Sebastián Massa |
Cuba Ezequiel Lyon Raúl León Osmani Martín Armando Arrechavaleta |
United States Bill Belden Jr. Cooper Wessells Eric Davis Doug Sanders |
2003 | Cuba Armando Arrechavaleta Eider Batista Yosvel Iglesias Yunior Pérez |
Argentina Diego Wehrendt Jose Czsy Ulf Lienhard Sebastián Massa |
Brazil Gustavo Santos Joao Borges Ronaldo Vargas Rui Valle |
Men's lightweight coxless pairs
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1991 | Mexico Amezcua Jurado |
Cuba Arrechavalta Hernandez |
United States Stephen Gantz Marvin Guiles |
1995 | United States Andy Finch Chris Kerber |
Canada Robert Fontaine Jeffrey Lay |
Mexico F. Lopez Velasco I. Lopez Velazco |
Men's lightweight coxless four
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1987 | United States Dan McGill Russel Lane Donald Tower Eric Rosow |
Mexico Luis Amezcua Alfonso Castro Ricardo Garcia Horacio Tendilla |
Canada Scott Anderson Thomas Kent Wayne MacFarlane Chris Flood |
1991 | United States Rob Canavan Chris Kerber Kane Larin Al Stefan |
Cuba Unknown rowers |
Guatemala Unknown rowers |
1995 | United States Kane Larin John Velyvis Greg Klingsporn Jonathan Moss |
Canada Jeffrey Lay Robert Fontaine Geoff Johns Chris Davidson |
Guatemala Victor Zacarias Resuleu David Kamber Wilson Rudy Motta Herbert Grau |
1999 | United States Marc Schneider Tom Auth Paul Teti William Carlucci |
Mexico Luis Prado Arturo Camargo Edgar Martin Rómulo Bouzas |
Chile Daniel Suárez Javier Godoy Christián Yantani Miguel Cerda |
2003 | Chile Christián Yantani Félipe Leal Javier Godoy Miguel Cerda |
Canada Chris Davidson Iain Brambell Mike Lewis Mike Simonson |
Cuba Juan Bell Yunian Cabrera Yoslay Sarduy Liosbel Hernández |
2007 | Canada Adam Reynolds Andrew Borden John Haver Paul Amesbury |
United States Andrew Bolton Bjorn Larsen Matthew Smith Simon Carcagno |
Cuba Eider Batista Dixan Massip Iran González Yunior Pérez |
2011 |
Cuba Wilber Turro Liosbel Hernández Liosmel Ramos Manuel Suárez |
Argentina Nicolai Fernández Diego Gallina Carlo Lauro Pablo Mahnic |
Chile Félipe Leal Fernando Miralles Rodrigo Muñoz Fabian Oyarzun |
2015 |
Canada Maxwell Lattimer Brendan Hodge Nicolas Pratt Eric Woelfl |
United States Robin Prendes Peter Gibson Andrew Weiland Matthew O'Donoghue |
Chile Andres Oyarzun Luis Saumann Salas Felipe Cárdenas Bernardo Guerrero |
2019 |
Chile Felipe Cárdenas Roberto Liewald Fabián Oyarzún Felipe Oyarzún |
Mexico Angy Canul Alexis López Rafael Mejía Marco Velázquez |
Cuba Alexei Carballosa Osvaldo Pérez Ennier Tamayo Yhoan Uribarri |
Men's lightweight eights
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1995 | United States Peter Cipollone Steve Gantz John Velyvis David Collins Steve Robinson Jonathan Moss Ed Grose Tom Grace |
Argentina Gabriel Scortiquini Hernán Legizamón |
Cuba Unknown rowers |
Women's single sculls
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1983 | Christine Ernst United States |
María Fernanda de la Fuente Mexico |
Maureen Grace Canada |
1987 | Silken Laumann Canada |
Gretchen Weimer United States |
Martha García Mexico |
1991 | Cynthia Ryder United States |
Martha García Mexico |
Yaquelín Hernández Cuba |
1995 | Silken Laumann Canada |
Ruth Davidon United States |
María Garisoain Argentina |
1999 | Marnie McBean Canada |
Leslie Burns-Rawley United States |
Manuela González Cuba |
2003 | Mayra González Cuba |
Fiona Milne Canada |
Caroline Bishop United States |
2007 | Mayra González Cuba |
Gabriela Best Argentina |
Camila Vargas El Salvador |
2011 |
Margot Shumway United States |
Gabriela Best Argentina |
Isolda Penney Canada |
2015 |
Carling Zeeman Canada |
Katherine McFetridge United States |
Soraya Jadué Chile |
2019 |
Jessica Sevick Canada |
Felice Chow Trinidad and Tobago |
Soraya Jadué Chile |
Women's double sculls
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1983 | United States Anne Marden Monica Havelka |
Canada Marie Guadet Heather Hattin |
Mexico Veronika Schreiber Ana Gamble |
1987 | Mexico Martha García Ana Gamble |
United States Jennie Marshall Holly Kays |
Canada Karen Ashford Connie Delise |
1991 | Mexico Garcia Lopez |
United States Molly Hoyle Linda Muri |
Cuba Hernandez Ortiz |
1995 | Canada Marnie McBean Diane O'Grady |
United States Michelle Knox Dré Thies |
Cuba M. Hernandez Y. Ortiz Ruiz |
1999 | Canada Laryssa Biesenthal Jenn Browett |
United States Olwen Huxley Karin Hughes |
Mexico Manuela González Maurenis Hernández |
2003 | Canada Marilyn Taylor Stacey Norwood |
United States Catherine Humblet Kathryn Madigan |
Chile María Orellana Soraya Jadué |
2007 | United States Sarah Trowbridge Margaret Matia |
Canada Peggy Hyslop Cristin McCarty |
Cuba Yursleydis Venet Mayra González |
2011 |
Cuba Yariulvis Cobas Aimee Hernandez |
United States Megan Walsh Catherine Reddick |
Canada Barbara McCord Audra Vair |
2015 |
Canada Kerry Maher-Shaffer Antje von Seydlitz |
United States Nicole Ritchie Lindsay Meyer |
Cuba Aimee Hernandez Yariulvis Cobas |
2019 |
Cuba Yariulvis Cobas Aimeé Hernández |
United States Margaret Fellows Julia Lonchar |
Argentina Milka Kraljev Oriana Ruiz |
Women's quadruple sculls
Women's coxless pair
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1987 | Canada Kirsten Barnes Kathleen Heddle |
United States Alice Henderson Sandy Jansen |
Cuba Magdalena Rodriguez Jaquelin Hernandez |
1991 | United States Liz Behrens Marci Porter |
Canada Shannon Crawford Julie Jesperson |
Cuba Glez Rodriguez |
1995 | United States Mary McCagg Elizabeth McCagg |
Cuba M. Gonzalez D. Rodriguez |
Argentina Julieta Ramírez C. Turcitu |
2007 | Chile Soraya Jadué María José Orellana |
Canada Zoë Hoskins Nathalie Maurer |
United States Ruth Stiver Jennifer Reck |
2011 |
Argentina María Laura Abalo Gabriela Best |
United States Monica George Megan Smith |
Canada Sarah Bonikowsky Sandra Kisil |
2015 |
United States Emily Huelskamp Molly Bruggeman |
Chile Melita Abraham Antonia Abraham |
Canada Rosie DeBoef Kristin Bauder |
2019 |
Chile Melita Abraham Antonia Abraham |
Canada Jessie Loutit Larissa Werbicki |
Mexico Maite Arrillaga Fernanda Ceballos |
Women's coxless four
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1991 | Canada Shannon Crawford Julie Jespersen-Platt Danita Sepp Andrea Walsh |
United States Bonnie Baker Sue Charles Catriona Fallon Katie Young |
Cuba Unknown rowers |
Women's lightweight single sculls
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1987 | Michele Murphy Canada |
Merri Lisa Trigilo United States |
Verónica Schreiber Mexico |
1991 | Peggy Johnston United States |
Lourdes Montoya Mexico |
María Garisoain Argentina |
1995 | María Garisoain Argentina |
Wendy Wiebe Canada |
Andrea Boltz Mexico |
1999 | María Garisoain Argentina |
Tracy Duncan Canada |
Melissa Obidinski United States |
2003 | Ismaray Marrero Cuba |
Gen Meredith Canada |
Melissa Rice United States |
2011 |
Jennifer Goldsack United States |
Fabiana Beltrame Brazil |
Yaima Velázquez Cuba |
2015 |
Mary Jones United States |
Fabiana Beltrame Brazil |
Lucia Palermo Argentina |
2019 |
Kenia Lechuga Mexico |
Milka Kraljev Argentina |
Milena Venega Cuba |
Women's lightweight double sculls
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1987 | United States Peggy Johnston Susan Cooper |
Canada Marlene van der Horst Siobhan Herron |
Mexico Lourdes Montoya Veronika Schreiber |
1995 | Argentina Patricia Conte Ana Urbano |
United States Barbara Spitz Elizabeth Gordon |
Mexico Lourdes Montoya Ana Sofía Soberanes |
1999 | Argentina Patricia Conte Ana Urbano |
United States Melissa Obidinski Julie Ann McCleery |
Canada Katrina Scott Nathalie Benzing |
2003 | Canada Gen Meredith Fiona Milne |
Cuba Dailin Taset Marlenis Mesa |
United States Anne Finke Sarah Hirst |
2007 | Cuba Yaima Velázquez Ismaray Marrero |
Mexico Analicia Ramírez Lila Pérez-Rul |
Canada Amber Cuthberton Camille Brillon |
2011 |
Mexico Analicia Ramirez Lila Pérez-Rul |
Cuba Yaima Velázquez Yoslaine Domínguez |
United States Michelle Sechser Chelsea Smith |
2015 |
Canada Liz Fenje Kate Sauks |
Cuba Yislena Hernández Licet Hernández |
United States Sara Giancola Victoria Burke |
2019 |
Canada Katherine Haber Jaclyn Stelmaszyk |
Chile Isidora Niemeyer Yoselyn Cárcamo |
Cuba Rosana Serrano Milena Venega |
Women's lightweight coxless pair
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1987 | United States Hildegard Emslander Cola Parker |
Canada Karen Smyte Diane Sinnige |
Cuba Walkiria Portelles Lourdes Rodriguez |
1991 | Canada Nori Doobenen Laurie Featherstone |
United States Marjorie Riemer Vikki Scott |
Cuba Pena Portelles |
1995 | United States Ellen Minzner Christine Smith |
Mexico E. Diez Gonzalez A. Diez Gonzalez |
Argentina I. Vattovez R. Andreotti |
1999 | Canada Theresa Luke Emma Robinson |
United States Karen Kraft Missy Ryan |
Cuba Manuela González O. Martínez |
Women's lightweight quadruple sculls
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1999 | Argentina Patricia Conte Ana Urbano Marisa Peguri María Garisoain |
United States Marny Jaastad Grace Mowery Suzanne Walther Cassandra Cunningham |
Canada Katrina Scott Nathalie Benzing Tracy Duncan Renata Troc |
2003 | Cuba Dailin Taset Gerna Diaz Ismaray Marrero Marlenis Mesa |
United States Anne Finke Jennifer Edwards Sarah Hirst Wendy Campanella |
Mexico Aline Olvera Ana Valencia Claudia Montiel Gabriela Huerta |
References
- Olderr, Steven (2009). The Pan American Games: A Statistical History, 1951-1999 (Bilingual ed.). McFarland & Company. ISBN 9780786443369.
External links
- Pan American Games results at bestsports.com.br
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.