poistattaa

Finnish

Etymology

poistaa + -ttaa

Pronunciation

  • IPA(key): /ˈpoi̯stɑtːɑːˣ/, [ˈpo̞i̯s̠t̪ɑt̪ːɑː(ʔ)]
  • Hyphenation: pois‧tat‧taa

Verb

poistattaa

  1. (transitive) to make remove, to have (something) removed

Conjugation

Inflection of poistattaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. poistatan en poistata 1st sing. olen poistattanut en ole poistattanut
2nd sing. poistatat et poistata 2nd sing. olet poistattanut et ole poistattanut
3rd sing. poistattaa ei poistata 3rd sing. on poistattanut ei ole poistattanut
1st plur. poistatamme emme poistata 1st plur. olemme poistattaneet emme ole poistattaneet
2nd plur. poistatatte ette poistata 2nd plur. olette poistattaneet ette ole poistattaneet
3rd plur. poistattavat eivät poistata 3rd plur. ovat poistattaneet eivät ole poistattaneet
passive poistatetaan ei poistateta passive on poistatettu ei ole poistatettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. poistatin en poistattanut 1st sing. olin poistattanut en ollut poistattanut
2nd sing. poistatit et poistattanut 2nd sing. olit poistattanut et ollut poistattanut
3rd sing. poistatti ei poistattanut 3rd sing. oli poistattanut ei ollut poistattanut
1st plur. poistatimme emme poistattaneet 1st plur. olimme poistattaneet emme olleet poistattaneet
2nd plur. poistatitte ette poistattaneet 2nd plur. olitte poistattaneet ette olleet poistattaneet
3rd plur. poistattivat eivät poistattaneet 3rd plur. olivat poistattaneet eivät olleet poistattaneet
passive poistatettiin ei poistatettu passive oli poistatettu ei ollut poistatettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. poistattaisin en poistattaisi 1st sing. olisin poistattanut en olisi poistattanut
2nd sing. poistattaisit et poistattaisi 2nd sing. olisit poistattanut et olisi poistattanut
3rd sing. poistattaisi ei poistattaisi 3rd sing. olisi poistattanut ei olisi poistattanut
1st plur. poistattaisimme emme poistattaisi 1st plur. olisimme poistattaneet emme olisi poistattaneet
2nd plur. poistattaisitte ette poistattaisi 2nd plur. olisitte poistattaneet ette olisi poistattaneet
3rd plur. poistattaisivat eivät poistattaisi 3rd plur. olisivat poistattaneet eivät olisi poistattaneet
passive poistatettaisiin ei poistatettaisi passive olisi poistatettu ei olisi poistatettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. poistata älä poistata 2nd sing. ole poistattanut älä ole poistattanut
3rd sing. poistattakoon älköön poistattako 3rd sing. olkoon poistattanut älköön olko poistattanut
1st plur. poistattakaamme älkäämme poistattako 1st plur. olkaamme poistattaneet älkäämme olko poistattaneet
2nd plur. poistattakaa älkää poistattako 2nd plur. olkaa poistattaneet älkää olko poistattaneet
3rd plur. poistattakoot älkööt poistattako 3rd plur. olkoot poistattaneet älkööt olko poistattaneet
passive poistatettakoon älköön poistatettako passive olkoon poistatettu älköön olko poistatettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. poistattanen en poistattane 1st sing. lienen poistattanut en liene poistattanut
2nd sing. poistattanet et poistattane 2nd sing. lienet poistattanut et liene poistattanut
3rd sing. poistattanee ei poistattane 3rd sing. lienee poistattanut ei liene poistattanut
1st plur. poistattanemme emme poistattane 1st plur. lienemme poistattaneet emme liene poistattaneet
2nd plur. poistattanette ette poistattane 2nd plur. lienette poistattaneet ette liene poistattaneet
3rd plur. poistattanevat eivät poistattane 3rd plur. lienevät poistattaneet eivät liene poistattaneet
passive poistatettaneen ei poistatettane passive lienee poistatettu ei liene poistatettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st poistattaa present poistattava poistatettava
long 1st2 poistattaakseen past poistattanut poistatettu
2nd inessive1 poistattaessa poistatettaessa agent1, 3 poistattama
instructive poistattaen negative poistattamaton
3rd inessive poistattamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative poistattamasta
illative poistattamaan
adessive poistattamalla
abessive poistattamatta
instructive poistattaman poistatettaman
4th nominative poistattaminen
partitive poistattamista
5th2 poistattamaisillaan
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.